Dwubiegunowość a marihuana — czy leczenie suszem konopi indyjskich jest bezpieczne?
Dwubiegunowość a marihuana — czy leczenie suszem konopi indyjskich jest bezpieczne?
Konopie siewne i indyjskie coraz częściej są używane zamiennie z tradycyjnymi lekami. Niewątpliwie, w większości przypadków nie powodują niepożądanych skutków ubocznych i są lepiej przyswajane. Ale, czy każda choroba nadaje się do leczenia marihuaną? Czy zawsze jest to bezpieczne?
Jedną z chorób, której leczenie suszem konopi indyjskich wywołuje wiele kontrowersji, jest dwubiegunowość. Naukowcy badają zależność między marihuaną a tą dysfunkcją psychiczną. Co do tej pory wiemy o leczeniu dwubiegunowości marihuaną? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.
Czym jest choroba dwubiegunowa
Choroba dwubiegunowa to zaburzenie psychiczne, przejawiające się ekstremalnymi zmianami nastroju. Osoba zmagająca się z tą dysfunkcją może popadać w kilka stanów, które nazywa się:
- epizodami depresji — tożsame z przygnębieniem, poczuciem beznadziejności i zaniżeniem samooceny,
- epizodami manii — cechującymi się nadmiernym poczuciem radości, nadpobudliwością, euforią, skłonnością do podejmowania nieprzemyślanych i ryzykownych zachowań,
- epizodami hipomanii — stany zbliżone do epizodów mani, ale mniej nasilone i o krótszym czasie trwania,
- epizodami mieszanymi — przeplatające się epizody depresji, manii i hipomanii; nastrój chorego może zmieniać się kilka razy w tygodniu lub w ciągu dnia.
Osoba żyjąca z chorobą dwubiegunową może mieć także objawy psychozy, tj.: halucynacje i urojenia. Emocjonalne wzloty i upadki mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie w społeczeństwie i codzienne życie chorego.
Leczenie dwubiegunowości
- farmakoterapię — dobór odpowiednich leków,
- psychoedukację — uświadamianie pacjenta i jego bliskich o chorobie oraz uczenie rozpoznawania sygnałów poprzedzających charakterystyczne epizody,
- psychoterapię — najczęściej stosowaną podczas długich okresów remisji (braku pojawiania się objawów); ma na celu pomóc choremu odnaleźć się w codziennym życiu.
Marihuana lekiem na dwubiegunowość?
Medyczna marihuana zawiera w sobie substancję chemiczną delta-9-tetrahydrokannabidol (THC), która powoduje uczucie highu u osoby, palącej lub waporyzującej susz z konopi indyjskich. Mimo tego, że w wielu krajach marihuana jest nielegalna, według National Institute on Drug Abuse (amerykański, rządowy instytut badawczy ds. narkotyków), związki zawarte w marihuanie mogą pomóc w leczeniu wielu objawów, a niektóre z nich to:
- utrata apetytu,
- stany zapalne,
- mdłości,
- ból,
- lęk.
Badania nad wpływem marihuany na chorobę dwubiegunowości
Jak dotąd przeprowadzono bardzo wstępne badania, które nie stwierdzają jednoznacznie, czy marihuana jest lekiem na dwubiegunowość. Należy mieć świadomość, że medyczna marihuana może działać na każdego inaczej. Niektórym pomoże, innym zaszkodzi. Okazuje się, że jej wpływ na organizm i zachowanie człowieka zależy także od genetyki.
Badania opublikowane przez Trusted Source i raport National Institute on Drug Abuse wykazują zarówno zalety, jak i wady leczenia dwubiegunowości konopiami indyjskimi. Przy czym należy zaznaczyć, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Należy się bardzo dokładnie przyjrzeć tej zależności, zanim marihuana zostanie uznana za lek na dwubiegunowość.
Wady leczenia choroby dwubiegunowej suszem konopi indyjskich
Przy okazji każdych badań nad nowymi lekami, bardzo ważne jest to, jakie skutki uboczne wykazuje testowana terapia. Okazuje się, że marihuana ma wiele wad w leczeniu choroby dwubiegunowej. Oto najważniejsze z nich:
- Wpływa na myślenie i pamięć.
- Chorzy są bardziej skłonni do używania marihuany, gdy mają dobry nastrój, a nie wtedy, kiedy objawy się nasilają.
- Marihuana może znacznie pogarszać przebieg choroby.
- Zażywanie marihuany wywołuje epizody maniakalne i nasilenie objawów depresyjnych oraz zaostrzenie manii chorych.
- Susz konopi indyjskich powoduje częstsze myśli samobójcze pacjentów.
- Wykazano wcześniejszy wiek wystąpienia choroby u osób, które używały marihuany.
- U pacjentów zażywających marihuanę rzadziej występuje remisja choroby.
Zalety leczenia dwubiegunowości marihuaną
Wspomniane wyżej badania z roku 2010, 2015 i 2016 wykazują, że u niektórych chorych, u których badano wpływ marihuany na dwubiegunowość, zauważono:
- brak znacznego upośledzenia umysłowego, w porównaniu z chorymi, którzy nie używali marihuany,
- lepszy nastrój,
- mniej złości,
- mniejsze napięcie,
- więcej energii,
- większe skupienie i uwagę.
Nie ma wystarczających badań, żeby stwierdzić, że leczenie dwubiegunowości marihuaną jest dobre czy złe. Istnieje jednak więcej dowodów na jej negatywny wpływ na chorych. Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem medyczną marihuaną choroby dwubiegunowej — koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Tylko pod jego kontrolą możesz wdrażać jakiekolwiek zmiany w terapii swojej lub osoby Ci bliskiej. Nie ma nic cenniejszego niż życie. A jeśli potencjalny lek może spowodować pogorszenie stanu zdrowia, a nie jego polepszenie, należy z rozwagą podjąć decyzję o zastosowaniu jakiejkolwiek tak ryzykownej terapii.
Źródła:
Healthline, Treating bipolar disorder with marijuana: is this safe?
Psychiatric Times, Cannabis: Patients with bipolar should avoid use
Medical News Today, What to know about cannabis and bipolar disorder