Gatunki konopi – legalna uprawa i zastosowanie
Uprawa i zastosowanie legalnych gatunków konopi
Poznałeś już trzy główne gatunki konopi, o których całkiem niedawno pisaliśmy w artykule Konopie siewne i konopie indyjskie – czym się różnią i dlaczego nie wszystkie są legalne? Dzisiaj chcemy przyjrzeć się bliżej
uprawie i zastosowaniu gatunków konopi nasiennych. Wiemy, że są wśród nas początkujący growerzy, a jeśli jesteś jednym z nich, ten wpis będzie dla Ciebie idealnym wstępem do rozpoczęcia przygody z uprawą konopi.
Gatunki konopi uprawiane w Polsce
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, gatunkiem konopi, jaki legalnie można hodować, jest Cannabis Sativa L. , inaczej konopie siewne, włókniste, nasienne czy ekologiczne. Aby uprawiać ten gatunek konopi, niezbędne jest dokonanie wszelkich formalności. Podstawą do uprawy legalnego gatunku konopi jest zezwolenie na uprawę, o co staramy się w Urzędzie Gminy lub Miasta, odpowiednim dla miejsca plantacji. Konieczne jest również złożenie zawiadomienia o zobowiązaniu do przetworzenia konopi we własnym zakresie. Ponadto takie samo zobowiązanie należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego, do 14 dni po wysiewie. Bardzo ważnym etapem jest zakup nasion konopi. Powinny być certyfikowane, a odmiana gatunku konopi dostosowana do Twoich potrzeb. Zasady uprawy konopi w Polsce reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r. i to tam odsyłamy dla uzupełnienia wiedzy
z zakresu prawnego.
Ekologiczne konopie – zastosowanie
Jeśli chcielibyśmy wyliczyć wszelkie zastosowanie ekologicznych gatunków konopi włóknistych, nie starczyłoby nam dnia. Dlaczego? Prawdopodobnie odkrytych zastosowań konopi jest ponad 25000. W związku z tym wymienimy te, które wydają się najważniejsze. Niewątpliwie uprawa gatunku konopi nasiennych powinna wiązać się w szczególności z poniższym wykorzystaniem roślin:
– zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym;
– źródło włókna przędzalniczego (do produkcji np. lin czy materiałów tekstylnych);
– surowiec papierniczy i materiał izolacyjny;
– materiał budowlany i meblarski;
– źródło celulozy, alternatywa dla plastiku;
– produkcja oleju konopnego.
Ponadto gatunki konopi to rośliny uważane za jedne z najbardziej ekologicznych. Jak dowodzą przeprowadzone badania, oczyszczają glebę z toksyn i odstraszają niektóre szkodniki.
Gatunki konopi wdzięcznymi roślinami uprawnymi
Uprawa konopi w Polsce wiąże się ze spełnieniem prawnych wymogów. Poza dokonaniem formalności, warto zastanowić się dodatkowo nad powiadomieniem najbliższego komisariatu policji o fakcie hodowli legalnego gatunku rośliny. Nie jest to obowiązkiem, ale dzięki temu unikniemy niepotrzebnego tłumaczenia i udowadniania legalności uprawy oraz tego, z czym jeszcze często spotykają się rolnicy – zniszczeniami plantacji. Z roku na rok uprawiających Cannabis Sativa L. w Polsce jest coraz więcej. Miejmy nadzieję, że konopie powrócą do lat świetności, a ich zastosowanie będzie szerzej wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki.