Konopie a autyzm – nowatorskie podejście do leczenia
Nowatorskie podejście do objawowego leczenia autyzmu
Konopie autyzm to ciekawe zagadnienie, które jak wszystkie inne zależności między rośliną konopi a schorzeniem warto zgłębiać. Rodzice niektórych dzieci z autyzmem twierdzą, że marihuana łagodzi problemy behawioralne skuteczniej niż konwencjonalne leki. Ich doświadczenia powinny być traktowane jako solidne powody do dokonywania badań nad skutecznością konopi w leczeniu autyzmu.
Czym jest autyzm?
Autyzm należy do grupy schorzeń znanych jako wszechobecne zaburzenia rozwojowe. Ta tajemnicza niepełnosprawność, opisana i nazwana po raz pierwszy ponad 60 lat temu, charakteryzuje się uderzającą emocjonalną i poznawczą izolacją i wycofaniem oraz unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym. Chociaż objawy autyzmu często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, na początku można je zignorować, ale w wieku dwóch lub trzech lat staje się jasne, że zachowanie dziecka odbiega od normy.
Konopie w leczeniu autyzmu
Konopie od dawna mają udokumentowane działanie jako środek przeciwbólowy i modulator lęku. A co najważniejsze — są bezpieczne. W publikacji Autism Research Institute opisano przypadki zmniejszonej agresji bez trwałych skutków ubocznych. Nie ma lekarstwa na autyzm, nie ma też jednakowego leczenia odpowiedniego dla wszystkich. Konopie nie są cudownym lekarstwem na autyzm, jednak są wspaniałymi, bezpiecznymi roślinami, które pozwalają osobom chorym na autyzm pełniej uczestniczyć w życiu bez niebezpieczeństw, a czasem trwałych skutków ubocznych leków farmaceutycznych.
Konopie a autyzm — wpływ rośliny na zaburzenie
Wolne od bólu autystyczne dzieci mogą uczyć się i chodzić do szkoły. Są spokojniejsze i bardziej otwarte na poznawanie otaczającego ich świata. Konopie wykazują również działanie uspokajające i zmniejszające agresję chorujących na autyzm. Konopie w leczeniu autyzmu wykazują również swoje pozytywne działanie wpływające na zaburzenia snu. Dzieci leczone konopiami zasypiają szybciej i nie wykazują agresji przed snem. Śpią spokojniej, a to daje możliwość większego wypoczynku i regeneracji.
Formy przyjmowania konopi na autyzm
Z racji tego, że autystyczni pacjenci to przede wszystkim dzieci, rodzicie — chcąc polepszyć ich stan, podają im konopie w formie żywności, najczęściej przekąsek — ciasteczek. Faktem jest, że w miejscach, w których konopie indyjskie są legalnym lekiem, chętniej korzysta się z tego leku. Na naszym rynku dostępny jest szereg produktów
z konopi siewnych, które dzięki zawartości kannabinoidów, w tym w szczególności CBD, wykazują swoje prozdrowotne działanie.
Popularną formą przyjmowania konopi jest również ciepły napój — herbatka konopna. Dzięki różnorodnym owocowym smakom nie tylko dorośli cenią sobie jej aromat i kojące działanie.
Konopie na autyzm — przeszkody
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że konopie są wciąż tematem bardzo kontrowersyjnym. Jeszcze bardziej, jeśli chodzi o wykorzystanie ich leczniczych właściwości w leczeniu chorób u dzieci. Oto kilka podstawowych przeszkód,
z którymi zetkną się rodzice, chcący wdrożyć terapię konopną u dzieci, chorujących na autyzm:
- Pierwszą przeszkodą na drodze każdego, kto pragnie poznać konopie jako lekarstwo, jest fakt, że nie wszędzie konopie są legalne. W Polsce alternatywą dla terapii konopiami indyjskimi jest wykorzystanie potencjału konopi siewnych, które jest w pełni legalne.
- Dodatkowo ważne jest przezwyciężenie powszechnego przekonania, że konopie są substancjami bardzo niebezpiecznymi.
- Dobór odpowiedniego leku — tu bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który może przepisać odpowiednią receptę i umożliwi legalną konopną terapię.
Niektórzy mogą uważać za nieodpowiedzialne sugerowanie na podstawie anegdot, że marihuana może pomóc niektórym osobom z różnymi objawami i zaburzeniami. To mógłby być problem, gdyby marihuana była niebezpiecznym narkotykiem, ale staje się coraz bardziej jasne, że jest niezwykle bezpieczna. Jeśli w bezpieczny sposób marihuana pomaga, chociaż części osób zmagających się z jakimiś zaburzeniami, wymagającymi kosztownego i ryzykownego leczenia — powinno się dokładnie badać medyczne możliwości rośliny. Nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdy tylko kilka dzieci z autyzmem doznaje ulgi, jaką opisano powyżej, można argumentować, że konopie indyjskie powinny być dla nich dostępne, ponieważ ich produkcja kosztuje niewiele, ryzyko jest małe, a wyniki są bardzo imponujące.
Konopie nadzieją na leczenie autyzmu?
Ponieważ autyzm jest tak niszczycielską i jak dotąd nieuleczalną chorobą, a dostępne produkty farmaceutyczne mają tak ograniczoną użyteczność i poważne skutki uboczne, zrozpaczeni rodzice szukają alternatywnych terapii.
Marihuana była szeroko stosowana w medycynie zachodniej od połowy XIX wieku. Nigdy nie odnotowano śmierci przypisywanej marihuanie. Miejmy nadzieję, że kiedy odzyska należne miejsce w farmakologii, wkrótce zostanie uznana za jeden z najmniej toksycznych leków na autyzm. Chociaż takie podejście może nie działać dla wszystkich, z pewnością nikomu nie wyrządzi szkody.
Źródło: A Novel Approach to the Symptomatic Treatment of Autism, Lester Grinspoon M.D.