Konopie indyjskie a choroba Leśniowskiego-Crohna
Przeciwzapalne działanie kannabinoidów — Konopie indyjskie a choroba Leśniowskiego-Crohna
To, że konopie wykazują działanie przeciwzapalne, wiemy nie od dziś. Jest to jedno z najczęściej wymienianych prozdrowotnych działań kannabinoidów. Okazuje się, że konopie z THC mogą być stosowane u pacjentów zmagających się z chorobą zapalną jelit IBD (informmatory bowel disease; choroba Leśniowskiego-Crohna).
Choroba Leśniowskiego-Crohna to jedna z tych przewlekłych dolegliwości, które są bardzo ciężkie do zdiagnozowania i leczenia. W ostatnim czasie liczba młodych osób z IBD rośnie. Badania nad wpływem konopi indyjskich na postęp choroby są coraz częściej wykonywane i dają nadzieję na polepszenie terapii pacjentów z zapaleniem jelit.
Choroba Leśniowskiego-Crohna — czym jest?
Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna jelit, której geneza nie została jak dotąd jasno określona. Przewlekłe zapalenie może wystąpić na całej długości jelit — od jamy ustnej, po odbyt. Obejmuje całą ścianę przewodu pokarmowego. Najczęściej choroba Leśnioweskiego-Crohna atakuje poszczególne odcinki jelita, przeplatając się ze zdrowymi fragmentami narządu. Na tę przypadłość cierpią osoby w każdym wieku.
Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
Dolegliwości związane z bólem brzucha i trwającymi około 6 tygodni biegunkami (najczęściej w nocy) to charakterystyczne pierwsze objawy IBD. Bardzo ciężko określić, czy problemy jelita są spowodowane właśnie tą chorobą, dlatego już na samym początku tak trudno ją zdiagnozować. Choroba Leśniowskiego-Crohna przebiega etapami, czyli tzw. rzutami. Ich nasilenie może być spowodowane infekcjami lub stresem.
Choroba Leśniowskiego-Crohna a konopie indyjskie — badanie naukowe dr Tiny Naftali
W medycynie starożytnej konopie indyjskie były szeroko stosowane w leczeniu zaburzeń i stanów zapalnych jelit. Dr Tina Naftali — gastrolog z Uniwersytetu w Tel Awiwie, postanowiła dowieść, że medyczna marihuana działa na osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Razem ze swoimi współpracownikami przeprowadziła badanie i wykazała, że konopie indyjskie dają znaczące korzyści kliniczne u pacjentów z IBD. Naftali i jej zespół przedstawili prospektywne badanie kontrolowane placebo z udziałem 21 pacjentów niereagujących na standardowe leczenie IBD. Wykazali, że 8-tygodniowe leczenie konopiami bogatymi w THC spowodowało obniżenie wskaźnika aktywności choroby Leśniowskiego-Crohna u 90% pacjentów bez wywoływania znaczących skutków ubocznych. Badanie potwierdza, że kannabinoidy działają przeciwzapalne i dają korzyści pacjentom z IBD.
Działanie układu endokannabinoidowego a choroba Leśniowskiego-Crohna
Układ endokannabinoidowy to skoordynowana sieć, która jest nieodłącznym elementem organizmu każdego ssaka. System ten składa się z:
- kanonicznych receptorów CB1 i CB2,
- ich endogennych ligandów anandamidu,
- kannabinoidów, takich jak CBD czy THC,
- enzymów syntezujących i rozkładających.
W ścianie przewodu pokarmowego znajdują się wszystkie składniki układu endokannabinoidowego. Ostatnie dane pokazują, że składniki te ulegają zróżnicowanej ekspresji u osób cierpiących na przewlekłe zapalenie jelit, co wskazuje na regulacyjną rolę w postępie choroby.
Wpływ konopi indyjskich na pacjentów z IBD
Badania wskazują, że receptor CB2 odgrywa kluczową rolę w łagodzącym działaniu kannabinoidów u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Dokładny mechanizm tego, w jaki sposób kannabinoidy przyczyniają się do poprawy IBD, nie został jeszcze dokładnie opisany, Mimo to dzięki eksperymentalnym modelom zapalenia jelit wiemy, w jaki sposób kannabinoidy powodują poprawę stanu zapalnego.
Działanie konopi w walce z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Receptory CB1 i CB2 znajdują się w nabłonku okrężnicy. Ochronne działanie THC odbywa się poprzez przepuszczalność nabłonka. Dlatego kannabinoidy mogą zwiększać zamykanie ran nabłonkowych w okrężnicy. Jedną z głównych cech kannabinoidów w eksperymentalnym zapaleniu jelit jest ich wpływ na immunocyty, które wyrażają głównie receptory CB2. Po aktywacji CB2 komórki T ulegają apoptozie (proces usunięcia nieprawidłowych, uszkodzonych i zużytych komórek z organizmu) i zmniejszeniu ich namnażania w zapaleniu jelita grubego. Dodatkowo aktywacja CB2 zmniejsza migrację neutrofili, limfocytów T i makrofagów do okrężnicy w stanie zapalnym. Receptory CB znajdują się również w jelitowym układzie nerwowym (ENS). To on kontroluje motorykę jelit i wydalanie.
Efekty działania konopi indyjskich na chorobę Leśnioweskiego-Crohna
Należy podkreślić, że mózg jest głównym miejscem ekspresji CB1 i, że receptory CB2 są także obecne w pniu mózgu. Stosowanie konopi indyjskich w łagodzeniu stanu zapalnego może zatem obejmować efekty ośrodkowe, takie jak:
- zmniejszenie odczuwania bólu,
- łagodzenie nudności,
- minimalizowanie złego samopoczucia.
Placebo, czyli jak konopie siewne wypływają na organizmy pacjentów z IBD
W swoim prospektywnym badaniu dr Naftali i jej współpracownicy jako placebo używali konopi siewnych (bez THC). Co istotne, okazuje się, że również inne, niepsychotropowe składniki konopi wykazują działanie przeciwzapalne u pacjentów z IBD. To pokazuje addytywne, korzystne działanie konopi w leczeniu zapalenia jelita grubego, jako dodatek do efektów, w których pośredniczy THC.
Konopie indyjskie na zapalenie jelit — nadzieja dla rozwoju leczenia IBD
Podsumowując, w zgodzie ze starożytnym stosowaniem konopi w zaburzeniach jelitowych i dekadą badań na zwierzętach, w badaniu klinicznym wykazano, że konopie indyjskie zmniejszają objawy u pacjentów z IBD. Przypuszcza się, że po badaniach dr Naftali powinny nastąpić większe próby potwierdzające te wyniki oraz badania ustalające zaangażowane mechanizmy, aby otworzyć obiecujący kierunek przyszłego leczenia IBD.
Źródła:
Cannabis finds its way into treatment of Crohn’s disease, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4076530/
Dr Timna Naftali: ‘IBD patients feel a lot better after being treated with cannabis’, https://bedrocan.com/dr-timna-naftali-ibd-patients-feel-a-lot-better-after-being-treated-with-cannabis/
Naftali T, Lev LB, Yablecovitch D, Half E, Konikoff FM. Treatment of Crohn’s disease with cannabis: an observational study. Isr Med Assoc J.
Lal S, Prasad N, Ryan M, Tangri S, Silverberg MS, Gordon A, Steinhart H. Cannabis use amongst patients with inflammatory bowel disease. Eur J Gastroenterol Hepatol.
Naftali T, Bar-Lev Schleider L, Dotan I, Lansky EP, Sklerovsky Benjaminov F, Konikoff FM. Cannabis induces a clinical response in patients with Crohn’s disease: a prospective placebo-controlled study. Clin Gastroenterol Hepatol.
Marquéz L, Suárez J, Iglesias M, Bermudez-Silva FJ, Rodríguez de Fonseca F, Andreu M. Ulcerative colitis induces changes on the expression of the endocannabinoid system in the human colonic tissue. PLoS One.
Wright K, Rooney N, Feeney M, Tate J, Robertson D, Welham M, Ward S. Differential expression of cannabinoid receptors in the human colon: cannabinoids promote epithelial wound healing. Gastroenterology.
Izzo AA, Sharkey KA. Cannabinoids and the gut: new developments and emerging concepts. Pharmacol Ther.
Alhouayek M, Muccioli GG. The endocannabinoid system in inflammatory bowel diseases: from pathophysiology to therapeutic opportunity. Trends Mol Med.
Di Sabatino A, Battista N, Biancheri P, Rapino C, Rovedatti L, Astarita G, Vanoli A, Dainese E, Guerci M, Piomelli D, Pender SL, MacDonald TT, Maccarrone M, Corazza GR. The endogenous cannabinoid system in the gut of patients with inflammatory bowel disease. Mucosal Immunol.
https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/apoptoza-czyli-zaprogramowana-smierc-komorki-jak-przebiega-aa-EyCG-bqrs-ktVE.html