Plastik konopny surowcem przyszłości
Ekologiczna alternatywa
Plastik konopny znany był już w latach 50. Mimo to do dzisiaj nie jest na tyle powszechny, by móc zastąpić w zupełności tradycyjny plastik produkowany z ropy naftowej. Czy plastik z konopi zyska na popularności w związku
ze zmianami prawnymi? A może już te największe firmy przemysłowe dojrzały w nim potencjał? Zapraszamy do wspólnego spojrzenia na świat tworzyw sztucznych przez pryzmat konopnej alternatywy!
Plastik konopny a dyrektywa unijna
W lipcu tego roku w życie wchodzi unijna dyrektywa, która ma na celu całkowite wycofanie ze sprzedaży jednorazowych plastikowych przedmiotów. Zalicza się do nich między innymi sztućce, mieszadła do kawy czy kubeczki. Niektórzy łapią się za głowy, szukając alternatywnych rozwiązań, inni cieszą się, że nasza planeta „złapie trochę oddechu” i widzą przyjazne środowisku rozwiązanie w… roślinach konopi.
Czym jest plastik konopny
Plastik z rośliny konopi to powstały z włókien celulozowych surowiec, z którego możliwe jest wykonanie wielu przedmiotów codziennego użytku, które do tej pory powstają z tworzyw sztucznych. Konopie są doskonałym, odnawialnym surowcem plastiku biodegradowalnego, ponieważ jako jedne z nielicznych roślin, zawierają w sobie nawet aż 70% celulozy.
Istnieje wiele powodów, dla których plastik konopny jest (powiedzmy to otwarcie) lepszy niż ten tradycyjny, doskonale nam znany, a oto kilka z nich:
- jest w 100% biodegradowalny i nadaje się do recyklingu;
- jest bezpieczny dla środowiska;
- to materiał bardziej wytrzymały i lżejszy w porównaniu z plastikiem z ropy naftowej;
- ze względu na swoje roślinne pochodzenie jest surowcem odnawialnym.
Do czego wykorzystywany jest plastik konopny?
Jak wspomnieliśmy na początku wpisu, plastik konopny jest znany już od 1941 roku, kiedy to Henry Ford wykorzystał ten naturalny surowiec to stworzenia ekologicznego samochodu, napędzanego biopaliwem (również z roślin konopi). Okazało się, że przyjazny dla środowiska pojazd był lżejszy, a jednocześnie bardziej wytrzymały. Udowodnił to sam twórca i pomysłodawca, wystawiając swoje dzieło na próbę: młotek kontra samochód. Co więcej Ford prowadził przez 12 lat badania nad wykorzystaniem biodegradowalnego plastiku, jednak zostały one porzucone. Przyczyniły się do tego między innymi koniec II wojny światowej i idące za nim zmiany gospodarcze.
Dzisiaj plastik konopny staje się coraz bardziej popularny, a wykorzystuje się go między innymi do produkcji:
- części samochodowych;
- ekologicznych opakowań;
- gadżetów, takich jak: frisbee i okulary przeciwsłoneczne;
- desek surfingowych;
- papieru;
- jedwabiu;
- części do gitar.
Dodatkowo plastik z konopi to doskonały surowiec wykorzystywany do tworzenia celafonu. Ponadto jest używany jako zamiennik włókna szklanego. Coraz częściej spotykana jest również odzież wykonana z włókien konopnych,
na przykład czapki lub dodatki w postaci plecaków czy portfeli.
Przyszłość plastiku konopnego
Pomimo trendu eko, jaki od kilku lat utrzymuje się na całym świecie, plastik konopny jako prośrodowiskowa alternatywa tworzyw sztucznych, nadal nie jest tak powszechny, jak mógłby być. My też zadajemy sobie to pytanie — dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że do produkcji tego plastiku brakuje zakładów przetwórczych, chociaż produkcja nie wymaga użycia specjalistycznych „maszyn do plastiku z konopi”. Wydawać się może, że wystarczą te wykorzystywane do tradycyjnego plastiku. Dodatkowo bardzo ważną rolę w hamowaniu rozwoju popularności plastiku konopnego stanowi rynek i przemysł naftowy. Dlatego nic dziwnego, że tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska surowiec nadal nie został uznany za następcę tworzyw sztucznych.
Miejmy nadzieję, że wykorzystywanie plastiku konopnego lub innych bioplastików w przyszłości stanie się częścią naszego codziennego życia. Warto zaznaczyć, że światłem w tunelu wydaje się znana na całym świecie firma LEGO. Produkowane przez nich małe plastikowe klocki prawdopodobnie będą powstawały z plastiku konopnego. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy czy nadepnięcie na takiego konopnego klocka LEGO boli mniej, niż kontakt z tym z tworzywa sztucznego. 😉