Czy święto okaże się szczęśliwym dniem dla legalizacji marihuany?
Czy święto okaże się szczęśliwym dniem dla legalizacji marihuany?
Dwudziesty kwietnia to wyjątkowa data dla miłośników konopi, a w szczególności konopi indyjskich. W tym roku jest to również ważny dzień dla wszystkich zwolenników legalizacji marihuany. Dlaczego? To właśnie dwudziestego kwietnia 2021 roku Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył w Sejmie Pakiet Ustaw Konopnych. Czego one dotyczą i jak może zmienić się obowiązujące prawo konopne w Polsce?
Happy 420
Dwudziesty kwietnia świętem marihuany. Czym akurat ten dzień zasłużył sobie na takie szczególne
„four—twenty Louie”, każdy wiedział co robić. 😉 Kwietniowa data, nawiązująca do spotkań z lat 70—tych, została uznana za święto marihuany. Ale pamiętaj — konopie indyjskie do celów rekreacyjnych są w Polsce nielegalne i potraktuj informację o tym dniu jako ciekawostkę, a nie powód do łamania prawa. Chyba że… No właśnie, czy zmiany w Polskim prawie konopnym są możliwe?
Legalizacja marihuany na horyzoncie
Dzień miłośników marihuany może okazać się również wyjątkowym dniem dla legalizacji marihuany w Polsce. Do Sejmu trafiły Ustawy, które zakładają zmianę obowiązującego prawa. Za złożone projekty odpowiada szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany — Poseł Beata Maciejewska. Jakie regulacje przewidziano i co może się zmienić?
Co zakłada Pakiet Ustaw Konopnych?
Złożone w Sejmie projekty ustaw dotyczą konopi włóknistej, marihuany medycznej i marihuany rekreacyjnej. Jakie są najważniejsze propozycje regulacji?
- Dekryminalizacja posiadania marihuany do 5 gramów. Oznacza to, że jeśli Ustawa ta wejdzie w życie, każdy obywatel Polski będzie mógł w zgodzie z prawem posiadać w swojej kieszeni do 5 gramów konopi indyjskich. Za taką ilość nie będzie mógł zostać karany. W przypadku przekroczenia dopuszczonej gramatury do 10 gram zostanie ukarany mandatem grzywny. Dopiero za posiadanie więcej niż 10 gram marihuany będzie groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności, która obecnie jest przewidziana za posiadanie jakiejkolwiek liczby gram suszu konopi indyjskich.
- Możliwość uprawy konopi indyjskich na terenie Polski. Ustawa przewiduje taką możliwość, po uzyskaniu licencji Ministra Rolnictwa. Taka regulacja daje większą swobodę polskim rolnikom. Dzięki temu znacznie spadłyby koszty terapii konopiami indyjskimi, które są w Polsce legalne i dostępne dla wielu pacjentów. Więcej o leczeniu konopiami indyjskimi przeczytasz w naszym artykule Medyczna marihuana w Polsce i Czechach.
- Refundacja marihuany medycznej. Z takiej możliwości mogliby skorzystać pacjenci, którzy zmagają się z chorobami takimi jak:
- padaczka lekooporna;
- AIDS;
- Przewlekły ból nowotworowy.
Co więcej ta sama ustawa przewiduje przeszkolenie lekarzy celem przepisywania marihuany medycznej odpowiednim pacjentom.
W oczekiwaniu na legalizację marihuany
Wszystkim miłośnikom konopi na legalizację marihuany przyjdzie jeszcze poczekać. Niemniej, dobrym znakiem jest złożenie Pakietu Ustaw Konopnych w Sejmie. Póki co w Polsce możemy legalnie obchodzić święto marihuany, paląc susz CBD i ciesząc się możliwością korzystania
z produktów z konopi siewnych. Brzmi kusząco? Zajrzyj do naszego sklepu online i sprawdź, co dla Ciebie mamy!